List of OKS Serving in the Great War

1914

26 August       Capt CFH Trueman

30 August       Lt Col P Maclear

20 September  Lt RMH Henderson

15 October      Surgeon JHD Watson

20 October      Lt RS Glyn

4 November    Capt CFP Battersby

24 November  Major WH Wardell

14 December   Capt AHW Temple

26 December   Lt B Garibaldi

 

1915

10 January       2nd Lt AC Fluke

26 January       Lt VJ Austin

28 February     Rifleman AV Barrett

12 March         Lt DHG Northcote

19 March         Capt AStJM Warrand

25 April           Lt CH Crowley

1 May              Lt Col RN Bendyshe

9 May              Lt JAR Ferguson;   Lt TR Juckes

10 May            Capt HdeB Riordan

12 May            Major WJ Rowan-Robinson

16 May            2nd Lt PC Johnson

20 May            Capt ELH Henderson

24 May            Capt JRI Hopkins

13 June            Capt CG Billing

16 June            Lt AB Innes

6 July               2nd Lt GF Juckes

19 July             2nd Lt JH Musson

29 July             Lt HMH Cooper

8 August         Asst Paymaster SG Duprey;  Lt JC Morris

9 August         Capt CM Morris

15 August       Lt EC Bing

25 August       Pte C Battiscombe

25 September  Lt KV Dodgson

27 September  Capt EW Carrington

8 October        2nd Lt JS Yates

10 October      Capt JH Meers

1 December     Capt CMG Dunhill

30 December   2nd Lt CEA Pullan

 

1916

6 January         2nd Lt BI Wilkins

31 January       Col C Stonham

8 February       Lt EF Smart

28 February     2nd Lt H Gramshaw

15 March         Lt Col H Maclear

25 March         Trooper FH Vaughan

30 March         2nd Lt CC Field

3 April             Major RWH Crawford

30 June            Lt Col FW Stringer

1 July               2nd Lt JA Hellard;  Pte MWW Mather; Lt NA Meeking

3 July               Lt GWM Burton;  Capt TL Crosse;  2nd Lt AJ Partridge

9 July               2nd Lt HM Brown [Master]

14 July             Lt LP Abbott;  Lt RG Crosse;  Capt HI Ferguson

15 July             Pte WF Drughorn;  Lt CFW Wait

16 July             2nd Lt F Straker

20 July             Cpl B Wright

23 July             2nd Lt DDDK Moir

26 July             2nd Lt BGH Maclear

30 July             2nd Lt RHW Brinsley-Richards

1 August         2nd Lt AC Lock

9 August         Pte F Dann

5 August         2nd Lt JS Wacher

18 August         2nd Lt WF Burgess

3 September    2nd Lt T Firminger

15 September  Lt CR Tisdall

16 September  Capt H Petley

19 September  Capt J Deighton

7 October        2nd Lt GA Pugh;  2nd Lt R Watson

12 October      Lt WA Fortescue [formerly Spooner]

13 October      Lt CL Druitt

5 November    Capt LW Goldsmith

8 November    2nd LT GR Cooper

13 November  Capt ADD Spafford

15 November  Lt G Haward

18 December   2nd Lt PH Nixon

23 December   2nd Lt W Lucas

 

1917

11 January       2nd Lt CF Hodgson

13 January       2nd Lt TH French

15 January       Capt V Arnold

21 January       Lt EHJ Teasdale

25 January       Lt WRN Leslie

4 February       Lt WJ Travers

7 February       Pte ED Fishbourne

12 February     Lt CLP Heming

1 March           Lt HWE Hearn

15 March         Lt EB Nelson

11 April           Capt CHW Bodington

19 April           Capt CS Pittis

20 April           2nd Lt AC Terrell

28 April           Capt RAF Whistler

3 May              Pte RJ Beardsworth;  Lt GRC Heale;  2nd Lt BA Kemp;  Capt FR Latter

7 May              Lt PWM Orme

16 May            Lt Col RSF Walker

24 June            2nd Lt RE Everitt [Master]

27 July             Lt IB Hart-Davies

5 August         Major JCT Gaskell

9 August         Lt GM Kelly-Lawson

22 August       Capt JG Stockton

4 September   2nd Lt ELR Horley [Master]

21 September  Lt WJ Potts

27 September  Capt HL Kerrich

29 September  2nd Lt REC Mead

5 October        Capt LH Jones

7 October        2nd Lt SW Wayte

18 October      Lt RDeB Saunderson

30 October      Lt W Dann

2 November    2nd Lt WRW McCarthy

20 November  Capt GT Carre;  Pte CT Marshall

28 November  Dist Comm EA Roper

30 November  Pte PN Dalton

1 December     Capt GCW Harker

3 December     Lt Col DK Anderson

15 December   Lt GHW Gough

16 December   Rifleman CW Houghton

17 December   Lt TC Brown

 

1918

1 January         Chaplain HL Dibben

31 January       Lt C Warde

8 March           2nd Lt JNL Gough

17 March         Pte EG Teasdale

21 March         Capt KE Hawkins;  Lt D Osborne

30 March         Major DH Hammonds

22 April           Lt Col TW O’Hara-Hamilton

13 May            Pte EE Johnson

6 June              Capt CHM Woodhouse

7 June              Major JEM Bromley

20 July             Driver StJAP Methuen

30 August       Major RE Gordon

15 September  Lt SU Baily

17 September  Capt HM Deans

24 September  Lt WB Foord-Kelcey

27 September  Lt PB Cottrell;  Capt JA McCulloch

29 September  Lt FH Langhorne

1 October        Sapper BB Horsburgh

6 October        Major HG Paris

17 October      Lt CW Kidson

21 October      Surgeon T Carlyle

22 October      2nd Lt J L’Estrange

26 October      Lt DG Mein

31 October      Lt HFC Cannell

14 November  2nd Lt CJN Adams

22 November  2nd Lt RI Kirton

26 November  Lt Col APH Trueman

29 November  Capt PE Welchman

31 December   Lt Col FM Mangin

 

1919

26 January       Capt CC Bamber

29 January       Lt GD’O Maclear

9 April             Major TWH Jones

17 July             Captain JT Wright

10 August       Major GC De Mattos

19 August       Capt BS Wills

1920

23 October      Guardsman FGC Long